مجله فرهنگی
0

کتاب کیمیاگر، اثری غیر قابل تکرار

کتاب کیمیاگر
بازدید 119

رمان کیمیاگر اثر مشهور و برجسته پائولو کوئیلو است که تاکنون  بیش از 65 میلیون نسخه ازآن به فروش رفته و به بیش از 50 زبان دنیا ترجمه شده است. کیمیاگر یکی از آثار معروف و  همچنین از پرطرفدارترین کتاب‌های جهان محسوب می‌شود.

این رمان محبوبیت بسیار زیادی بین مردم ایران نیز دارد و ترجمه‌های مختلفی از آن روانه بازار شده است. از جمله بهترین ترجمه‌های کتاب کیمیاگر ترجمه آرش حجازی است که اخیرا دیگر به شکل قانونی چاپ نمی‌شود. ترجمه حسین نعیمی که توسط نشر ثالث منتشر شده است نیز یکی دیگر از ترجمه‌های خوب این کتاب است.

خلاصه کتاب کیمیاگر

کتاب کیمیاگر؛ داستانی‌ست جذاب از روح بی‌قراری که در جست‌و‌جوی سلوک و رسیدن است.

کیمیاگر (The Alchemist) با سبکی مشابه به داستان‌های شرقی روایت‌گر قصۀ پسر جوانی به نام سانتیاگو است که زادگاهش را رها و به شمال آفریقا می‌رود تا در نزدیکی اهرام مصر گنجی مدفون شده را پیدا کند. او در مسیرش، با زنی کولی، مردی که خودش را پادشاه می‌داند و یک کیمیاگر آشنا شده و نیز عاشق فاطمه، دختر صحرا می‌شود. همه‌ی آن‌ها هدایت‌گر سانتیاگو در مسیر جست و جویش هستند. پائولو کوئیلو (Paulo Coelho) در این اثر از جملات قصار و پرمعنایی استفاده کرده که به سهم خود داستان را بسیار زیبا و دل‌نشین کرده است.

نویسنده در این رمان به مخاطبان خود این مفهوم را می‌رساند که اگر در زندگی هدفی پراهمیت دارند، هیچ‌وقت آن را غیرقابل‌ دسترس ندانند و برای آن تلاش کنند چرا که هر چه بیشتر ادامه دهند بیشتر شایسته نتیجه‌ای والا خواهند بود. سانتیاگو در طول سفر خود احساساتی از قبیل اشتیاق، ترس، تنهایی، عشق و حتی شکست را تجربه می‌کند اما همچنان مصمم به راه خود ادامه می‌دهد.

کوئیلو در این کتاب با اتکا به‌ نقد از زندگی روزمره، همه‌چیز را با تخیل شروع می‌کند اما در آخر آنچه برای خواننده روشن است تحقق رویا و آرزویی است که محال پنداشته شده بود. سانتیاگو نمادی از تمامی انسان‌هایی است که می‌خواهند برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند، هرچند دیگران آن را حتی با قوه تخیل خود محال بدانند.

درباره پائولو کوئیلو، نویسنده کتاب کیمیاگر

پائولو کوئلیو یکی از تاثیرگذارترین نویسنده‌های معاصر است که شهرت و محبوبیت جهانی دارد. او در تاریخ 24 آگوست 1947 در شهر ریودوژانیرو برزیل در یک خانواده مذهبی و متوسط به دنیا آمد و یک خواهر کوچک‌تر از خود دارد. پدر او مهندس و مادرش خانه‌دار بود و سخت‌گیری بسیاری برای تربیت و آموزش پائولو کوئلیو داشتند. والدین پائولو او را در سن 7 سالگی به مدرسه عیسوی‌ها فرستادند. این مدرسه تاثیرات مخربی بر روان و رفتارش داشت و به هیچ عنوان با روحیات او سازگار نبود. عقاید مذهبی که در این مدرسه به پائولو تحمیل شد، مشکلات شخصیتی بسیاری را برایش به وجود آورد.

زندگی شخصی پائولو کوئلیو به خودی خود می‌تواند یک کتاب ارزشمند، مملو از درس‌ها و تجارب زندگی باشد که ارزش چندین بار خواندن را دارد. او زندگی سختی را پشت سرگذاشته و به راحتی به پائولو کوئلیویی که امروز می‌شناسیم، تبدیل نشده است.

افکار و مضامین کتاب‌های پائولو کوئلیو تاثیرات عمیقی بر ذهن و طرز تفکر میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا داشته و دید آن‌ها را نسبت به زندگی تغییر داده است. بسیاری از منتقدان ادبی لقب «کیمیاگر واژه‌ها» را به پائولو کوئلیو داده‌اند و همواره آثار او را تحسین کردند.

کتاب‌های مشابه با کیمیاگر

  • پیامبر و دیوانه

کتاب پیامبر و دیوانه مجموعه‌ای از مقالات شاعرانه است که در دهه ۱۹۲۰ منتشر شد. این کتاب درمورد طیف گسترده‌ای از موضوعات، از عشق گرفته تا خوردن و آشامیدن، سخنانی زیبا و ناب برای گفتن دارد. همچنین، این کتاب درباره خاورمیانه است و در واقع شخصی که در خاورمیانه است روایتش می‌کند.

نویسنده: جبران خلیل جبران
مترجم: نجف دریابندری
انتشارات: کارنامه
تعداد صفحات: ۲۰۳

  • شب‌های عربی یا هزار و یک شب

بسیاری از مردم از این کتاب به‌عنوان اصلی‌ترین اثر در ادبیات عرب یاد می‌کنند؛ اما جالب است بدانید که این کتاب را در واقع غربی‌ها نوشته‌اند.

کتاب هزار و یک شب به‌وضوح مانند کیمیاگر است. بیشتر به این دلیل که کشف آن، افسانه‌ای جالب است. مانند بسیاری از مجموعه‌های بزرگ اساطیری، این اثر نیز به‌عنوان سنتی شفاهی آغاز شد و پس از گذشت زمان، همه به آن افزودند یا آن را اصلاح کردند. همچنین از آنجا که بسیاری از فرهنگ‌های عامه‌پسند غربی‌ها درمورد جهان عرب از این کتاب ناشی می‌شود، این اثر بسیار جذاب است. توجه داشته باشید که غربی‌ها به این کتاب شب‌های عربی می‌گویند و شرقی‌ها آن را هزار و یک شب می‌نامند.

نویسنده: عبداللطیف طسوجی
انتشارات: پیام عدالت
تعداد صفحات: ۱۴۳۹

  • صد سال تنهایی

صد سال تنهایی داستان شهر افسانه‌ای «ماکوندو» و خانواده‌ای را که در آنجا زندگی می‌کنند روایت می‌کند. این داستان ابتدا پسری را روایت می‌کند که به‌دنبال افسانه شخصی خود است و در شخصیت و ماجراجویی‌هایش، مثل شخصیت اول کتاب کیمیاگر عمل می‌کند. همه این نکات باعث شده است که این اثر یکی از نزدیک‌ترین گزینه‌ها برای علاقه‌مندان کتاب کیمیاگر باشد.

نویسنده: گابریل گارسیا مارکز
مترجم: بهمن فرزانه
انتشارات: امیرکبیر
تعداد صفحات: ۴۷۶

  • سیدارتها

داستان سیدارتها داستان فردی هندی از طبقه بالای جامعه و ثروتمند است که تصمیم می‌گیرد امتیاز خود را کنار بگذارد و به‌دنبال تحقق معنویاتش بگردد. تلاشش او را به ملاقات با ترکیبی از انواع مردم، از راهبان بودایی گرفته تا کشتی‌سوار ساده، سوق می‌دهد. همه آنها به او درس‌های حیاتی زندگی را می‌دهند و درمورد عشق، دوستی، پدر و مادر و سایر جنبه‌های مهم زندگی به او چیزهای باارزشی را می‌آموزند.

نویسنده: هرمان هسه
مترجم: سروش حبیبی
انتشارات: ماهی
تعداد صفحات: ۱۷۶

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید

logo-samandehi